Úvodní stránka
Doporučení
Nejčastější otázky

V jakých situacích si raději nepůjčit?

Půjčky jsou dostupnější než kdy jindy a mnohdy si můžete sjednat i více půjček současně od různých bank či nebankovních společností. Není však rozumné zbytečně se zadlužovat, zvlášť když někteří nemají finanční sebekázeň. V jakých situacích si raději nepůjčit?

1. situace: Splácíte jinou půjčku

Pokud splácíte již jednu půjčku, pečlivě zvažte, zda se budete dále zadlužovat. Další půjčky znamenají větší finanční zátěž pro Váš rodinný rozpočet a snáze se dostanete do problémů se splácením při výpadku příjmu. V případě, že jste si neuváženě napůjčovali u více institucí, co nejdříve úvěry konsolidujte do jednoho.

2. situace: Chcete pořídit nepotřebné věci

Vždy se řiďte pravidlem, že si půjčíte pouze na nejnutnější opravy a věci dlouhodobé hodnoty, například vlastní bydlení, automobil či nové vybavení do bytu. Naopak nerozvážné je půjčovat si na dovolenou, Vánoce, nejnovější elektroniku či módní luxusní zboží, které stojí za pár měsíců zlomek ceny.

3. situace: Nemáte dostatečný příjem

Pobíráte poměrně nízký příjem a chcete si půjčit? Sestavte si nejprve domácí rozpočet a vyhodnoťte, jak by se změnil po zatížení splátkami. Pokud nebudete mít dostatek peněz na běžné výdaje a nebudete si moci vytvářet každý měsíc menší rezervu, raději si nepůjčujte, zejména ne u nebankovních společností, které k Vašemu příjmu nepřihlíží.

4. situace: Hodláte půjčkou splatit jinou půjčku

Chcete-li se zbavit staré a nevýhodné půjčky, přistupte k jejímu refinancování. Naopak chybou je půjčovat si peníze na splacení stávajícího úvěru, neboť nezískáte úvěr s lepšími podmínkami, ale spíše s vyšším úrokem a vyššími měsíčními splátkami. To Vás může přivést do dluhové pasti a budete nuceni půjčovat si za stále nevýhodnějších podmínek nebo vyhlásit osobní bankrot.

5. situace: Banka Vám nepůjčila a zkoušíte si půjčit jinde

Pokud Vám banka či nebankovní společnost neschválila úvěr kvůli nízkému příjmu nebo záznamu v registrech, je to pro Vás varování, že si nemáte půjčovat jinde. Raději to nezkoušejte u jiných společností s nadějí, že Vám některá z nich půjčí. Většinou narazíte na nevýhodné půjčky s vysokou sazbou RPSN.


Publikováno 3.12.2016
| Úvodní stránka | O nás | Doporučení | Podmínky použití a ochrana osobních údajů
(c) 2009 - 2024, SIALINI, spol. s.r.o.
Informační webo půjčkách. Nejsme poskytovtelem půjčky.